Stipe Miocic chciałby kategorii 225 funtów

Stipe Miocic rozważa na temat kilku dodatkowych kategorii wagowych w UFC.

Od jakiegoś czasu pojawiają się pomysły na temat utworzenia nowych kategorii wagowych w UFC.

Część osób uważa, że dodatkowe kategorie powstrzymałyby wielu zawodników przed drastycznym cięciem wagi. Innym argumentem popierającym ten pomysł jest fakt, że niektórzy zawodnicy są za mali na jedną, a za duzi na drugą kategorię. Różnica między wagą lekką, a półśrednią to 15 funtów, czyli ~7 kg.

Mistrz wagi ciężkiej UFC, Stipe Miocic nie jest największym zawodnikiem w dywizji, ale nie przeszkodziło mu to w zdobyciu pasa i dwukrotnej jego obronie – w trzeciej, poczas UFC 220 podejmie Francisa Ngannou.

Kategoria ciężka pozwala na największy rozrzut wagowy wśród wszystkich kategorii. Zawodnicy kategorii królewskiej mogą wnieść na wagę od 206 do 265 funtów. Ważący około 240 funtów (~108 kg) Miocic prawdopodobnie będzie lżejszy od swojego rywala o ~20 funtów, czyli ~9 kg.

Amerykanin wyznał, że kiedyś rozważał zejście do kategorii półciężkiej.

„Myśleliśmy o tym, ale to [ścinanie] byłoby naprawdę ciężkie” – powiedział Miocic w podcaście Joe Rogana. „Gdyby mieli kategorię 225, spokojnie mógłbym to zrobić. Lekko.”

To, co na papierze może wydawać się rozsądne, w rzeczywistości wcale takie nie jest. Niektóre kategorie cierpią na brak zawodników; czołówka rywalizuje ze sobą na wysokim poziomie, a reszta dywizji jest daleko w tyle. Wydaje się, że najmocniej odczuwa to kategoria półciężka. Gdyby podzielić zawodników kategorii 120 i 93 kg na trzy dywizje, byłoby to mocno niekorzystne.

Zbyt wiele kategorii wagowych to problem dotyczący między innymi boksu – wiele dywizji jest przyblokowanych przez jednego, nieaktywnego mistrza.

Miocic chciałby, żeby UFC otworzyło kilka nowych kategorii wagowych – choć oczywiście, wszystko w granicach zdrowego rozsądku.

„Kilka nowych kategorii, ale nie co dwa funty. Byłoby świetnie, piszę się na to.”

Na razie jednak pozostanie to jedynie w strefie rozważań.

Stipe Miocicz-Latest news