Analiza i typowanie walki Nelson vs Mitrione II

✅ Analiza, typowanie i ocena szans w pojedynku Matta Mitrione z Royem Nelsonem ✅

W walce wieczoru piątkowej gali Bellator 194, Matt Mitrione (MMA 12-5) zmierzy się z Royem Nelsonowi (MMA 23-14).

Będzie to już drugie spotkanie tych zawodników – w grudniu 2012, podczas gali UFC: The Ultimate fighter 16 Finale Nelson wygrał ciężkim nokautem. Do rewanżu dojdzie podczas ćwierćfinału turnieju wagi ciężkiej Bellatora.

Czy tym razem Mitrione ubije Nelsona? A może Big Country po raz kolejny udowodni swoją wyższość?

Roy Nelson vs Matt Mitrione

Wiele razy spotkałem się z opinią, że Nelson posiada w swoim arsenale wyłącznie prawego, obszernego overhanda. I choć faktycznie jest to jego najbardziej charakterystyczna broń, arsenał Amerykanina wcale nie jest aż taki ubogi. W stójce Big Country chętnie korzysta z zaczepnego – czasami podwójnego – lewego sierpa, po którym zwykle atakuje prawym sierpowym, rzadziej podbródkowym. Jeżeli uda mu się odpowiednio ustawić przeciwnika – odpala overhanda. Od czasu do czasu Nelson uderzy rywala także na korpus, lub wyprowadzi niskie kopnięcie. Przed atakami chroni się podwójną gardą, a w sukurs oczywiście przychodzi mu żelbetowa szczęka. Ostatnio jednak styl walki Amerykanina przeszedł znaczną metamorfozę, a tym, co najbardziej rzuca się w oczy, jest powrót Nelsona do korzeni.

Od kilku walk Big Country często inicjuje obalenia i jako posiadacz czarnego pasa brazylijskiego jiu-jitsu, dobrze na tym wychodzi. Roy najchętniej przenosi walkę do parteru z klinczu, rzutami lub wycięciami. Gdy już obali przeciwnika, raczej skupia się na kontroli, choć zdarza mu się poszukiwać ryzykownych poddań, co przypłaca oddawaniem pozycji; nie sądzę jednak, by parter Mitrione’a pozwolił mu wykorzystywać błędy Nelsona. Big Country nie dąży też do grapplingu za wszelką cenę – nadal zagraża rywalom uderzeniami, choć nie da się ukryć, że w stójce jest wolniejszy, niż kiedyś. Będzie też znacznie mniejszy od swojego oponenta.

Roy Nelson i Matt Mitrione – Jim Kemper/Zuffa LLC/Zuffa LLC via Getty Images

Mimo 39 lat na karku, Matt Mitrione nadal jest zaskakująco szybki. Amerykanin porusza się lekko i zwinnie na nogach, zwykle walczy z odwrotnej pozycji. Lubi markować uderzenia prawym prostym, od wielkiego dzwona wyprowadzi okrężne kopnięcie. Domeną Meatheada są wymiany na środku oktagonu, ale chętnie również zamyka rywali pod siatką, gdzie zasypuje ich sierpami i podbródkowymi. Podczas ataku Mitrione wygląda naprawdę dobrze, jednak jego mankamentem jest obrona. Zawodnik ten zapomina o gardzie, a po wyprowadzeniu ciosów, jego pięść powraca stanowczo zbyt nisko, co może być okazją dla mocno bijącego Nelsona. Dość powiedzieć, że w ciągu ostatnich trzech walk, Matt został dwukrotnie znokdaunowany. Big Country z kolei bez większego problemu przyjmował potężne bomby Derricka Lewisa, kopnięcia Alistaira Overeema i kolana Alexandra Volkova, nie sądzę więc, by mimo olbrzymiej przewagi szybkości, Mitrione dał radę skruszyć szczękę Nelsona.

Grappling Mitrione’a bynajmniej nie jest skomplikowany i służy mu wyłącznie do utrzymania walki w stójce. Myślę, że prędzej czy później Nelson zdoła przedrzeć się do klinczu i przenieść walkę do parteru, gdzie jego przewaga powinna być jeszcze wyraźniejsza, niż przewaga Mitrione’a na nogach.

Obaj zawodnicy najlepsze lata mają już za sobą, ale nadal są w stanie zaoferować widowisko na dosyć wysokim poziomie. Trudno ocenić, który z nich będzie miał przewagę kondycyjną, ponieważ mimo, że ostatnie pojedynki Mitrione’a kończyły się dosyć szybko, nie było widać po nim oznak zmęczenia. Podejrzewam jednak, że jeśli walka wyjdzie do drugiej rundy, doświadczenie Nelsona okaże się decydujące i pozwoli mu przenosić walkę do parteru, gdzie będzie mógł obijać rywala.

Starcie nieco przypomina mi zestawienie Michaela Johnsona Darrenem Elkinsem, kiedy twardy grappler przetrwał napór rywala i z biegiem czasu przejął stery pojedynku w swoje ręce. W tej walce nie zdziwi mnie żaden wynik, oprócz poddania na korzyść Mitrione’a, ale ostatecznie postawię na to, że Big Country sprawi niespodziankę. Roy Nelson decyzja

Roy Nelson 51 – 49 Matt Mitrione

Roy Nelson i Matt Mitrione - Jim Kemper/Zuffa LLC/Zuffa LLC via Getty Images

Roy Nelson – Buda Mendes/Zuffa LLC/Zuffa LLC via Getty Images

Własnez-Latest news